Tra-la-la juhtum

Kõige põnevam asi, mis mu sünnipäeval tegelikult juhtus oli kohtumine üle muusikaajaloo ja mandrite, ühes otsas laulkirjutaja Mark Barkan (ta on Kristiina kirjastaja Stanley Barkani vend) koos Bob Marleyga ja teises otsas üks mu Bombillazele kirjutatud laul Vaigust nukk, õigemine üks selles laulus olev ini-min tiini-taini väikene Bob Marley laulu Buffalo Soldier parafraseeriv osa.

“Poi-poi-poi po-po poi-poi Poi-poi-poi po po-po poi-poi” – kui keegi juhulikult teab.

Nimelt õhtusöögi lauas tuli välja, et Mark Barkan on kirjutanud umbes 8000 laulu, kaheksakümmend neist on olnud erinevate lauljate (Natking Cole, Elvis Presley jpt.) poolt edetabelisse laulud lood ja erinevad laulud on olnud osa 24 muusikalist jne.

Kui rääkisime tema autorikaitse süsteemidest siis ütles ta, et vaid ühe asja eest talle ei maksta, nimelt oli Bob Marley napsanud ühest tema laulust jupikese enda Buffalo Soldier laulu, mille eest pole ta kopikatgi saanud. Ja siis tuli välja, et mina olen täpselt seda sama Bob Marley poolt napsatud viisijuppi kasutanud austusavalduse ja tsitaadina reggae kuninga ülistuseks laulus Vaigust Nukk. See tähendab, et istusin kogemata lauas mehega kelle viisijuppi olen juba aastaid laulnud, teadmata kelle loodud see tegelikult on. Selline kokkusattumus saab vist ainult New Yorgis juhtuda ja taipamine, et võid olla millegi väikese kaudu seotud palju suurema süsteemiga, kui aimata oskad

Tuli välja, et Bob Marley oli ühel hommikul ülesse ärganud ja telekast näinud lastesaate Banana Split Show tunnusmeloodiat, mille la-la-la osa talle kummitama oli jäänud. Selle laulu autor on siis Mark Barkan:

Bob Marleyle jäi meloodia kummitama ja ta pani selle fraasi oma Buffalo Soldier’i sisse (minut 1:25)

Ja selle viisijupi Eestisse levimise kinnituseks Bombillaze vanem Terevisiooni versioon:

(minut 1:58)

Lihtsalt tore juhus, et istud viisijupi orginiaali loojaga kogemata ühte lauda ja tuleb välja, et oled kogemata temaga rohkem seotud, kui esmapilgul paistab.

Autorikaitse huvilistele ütles Mark, et selle laulujupiga seoses poolevat ta Marleylt midagi küsinud, kuna: “Hes was just so nice guy”.  Küll on talle kenasti sisse toonud üks teine selle laulu töötlus, mis oli Inglismaal kõva hitt: The Dickies – The Tra La La Song

Kel huvi võib seda juttu kuulata otse allikast:

Sellega on popmuusika ajalootund lõppenud.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s