Silver: minu kõige pikem Häppy Birthday

29.09. kakstuhat kolmteist

Täna on minu sünnipäev. Saab pidutseda nii pikalt, kui ei kunagi varem. Alustasime juba 28nda õhtul, kui Salemi linna luuleklubi sünnipäevalauluga pika peo käima tõmbas, millele keerasin veel ühe torupilli-laululoo otsa, nii et kõik naabrid sai üles tantsitud. Kuna jõudsin täna juba auväärse 31. aastani oli hea alustada sünnipäeva vanemate ja hästi rikaste  ameerikalaste klassikaliselt väärikas seltskonnas.

Salemi linnas, 28nda õhtul, eesti aja järgi läks laul lahti. Laulge daamid:

Luulemaja kõrval oli teine maja, kus tehti jällegi teist tuttavat asja. Üks leedu juurtega soni püüdis üle lüüa mingit New Yorgi trummimängimise rekordit. Ta oli juba 12 tundi mäginud ja plaanis paar päeva veel mängida. Viljandlasele on ju täiesti tavaline asi, et tänavale kostab trummirekordi tümin. Kõndisin sealt  oma naelapilliga mööda ja kohe kutsuti mind sisse ja ühendati kõlaritega. Selline mõnus suvaline väikelinna hipide ja hipsterite koosmängimine.

http://youtu.be/tJQZUNDQbRQ

Öösel, kui sünkar NY ajajärgi algas, pani Kristiina oma kolmekümne ühe põleva küünlaga ööbimiskohas tuletõrjealarmi tööle ja tõi välja kõik Salemi nõiapoodidest hangitud sünnipäevaloitsud ja muud imelised vidinad. Kahjuks tulekahju kustutamise veesüsteemi tubades ei olnud, ja pidu, kus oleks palju langevat vett ja mundris mehi, siiski ei toimunud. Tore majarahvas laulis jälle seda kuulsat Happy Birthday to you-d. Kirstiina võttis eest ka pärimuslikuma Suur laulujumal Vanemuine, mille täishäälikuid majarahvas ja koerad kaunilt kaasa määgisid.

IMG_5596

Koertega on reisil tekkinud side läbi luule. Olen spetsaliseerunud luulelugemistele, mis on mõeldud koertele. Tänutäheks minu luule eest kõikide neljajalgsete sõprade pool tulid mind õnnitlema meie öömaja valvurid Pauka ja Polli vms.

Siis läksin öötundideks magama ja kui üles ärkasin, oli ikka veel mu sünnipäev, nagu muinasjutus.

IMG_5612

Ärkasime kell 5, et läbi New Englandi udu New Yorgi poole kõmada.

Jõudsime New Yorki, olen siin ühe korra käinud, kuid Kristiina on esimest korda. NY võttis Kristiina täitsa soojalt vastu. Esimene kohvik, kuhu me istusime andis meile koha tasuta lõuna. Üks aga seal siiski oli (nagu nende tasuta lõunatega kipub ikka olevat) : ettekandja kätevahelt pidi kõigepealt maanduma kandikutäis poolikuid kohvitasse meie kalli saatja Billi sülle, mis on muidugi mõista kahetsusväärne juhtum, kuid ma pole nii maitsvat ja nii paljude värskete vaarikatega sünnpäevakooki varem kunagi saanud, kui siis vabandavalt välja toodi. Igatahes saime selgeks NY esimese nipi: kui tahad tasuta süüa saada, lase ennast kohviga üle valada.

IMG_5619

Kristiina harjutab Billiga inglikeele hääldust ja taga tuhiseb mees kes kohe-kohe kohvi pilduma hakkab

Sünnipäev sünagoogis

Luulelugemine oli USA ühe vanima sünagoogi keldris. Kohal oli ainult poeedid, kes on oma luulet ilmutanud Cross Cultural Communications kirjastuses. Seal ilmus nüüd ka Kristiina uus luulekogu ” In a Single Breath”.

Nagu kirjastuse nimi otsa kätte annab, oli seal keldris tõesti kõvasti kultuuride ristlemist. Autorid lugesid oma kodukeelset luulet itaalia, sitsiilia, jidishi, inglise, eesti,  bengaali ja türgi keeles, koos ingliskeelsete tõlgetega, lisaks veel Bill Wolaki loetud  pärsiakeelsed tõlked. Peale esinemisi on meil selline tunne nagu inimesed oleksid meid kaua aega siin juba oodanud. Kingituseks saame tihtipeale arvukalt sügavaid  südamlike tänuavaldusi ja mõttekilde meie kultuuri, muusika, naeleapilli, luule kohta.

Luuleõhtu lõpetad Cross Cultural Communication’i looja ja juhataja Stanley H. Barkan New Yorkgist pärit luuletusega.

Pärast viidi osa poeete sööma ja minu teine sünnipäeva päev hakkas juba hämarduma ning Hispaania restoranis kõlas jälle see kummituslik laul:

Varsti oli öö ja sõitsime tagasi Oyster Bay-sse, miskit põnevat, millest ma pajatan järgmises sissekandes, jõudis veel New Yorgis juhtuda. Koju jõudes oli mõnus lugeda õnnitluste-maile ja facebooki sadu õnnistavaid sissekandeid, mille pärliks oli see, mida ma kojujõudes enam tõesti ei osanud oodata. Minu kallid hõimukaaslased, puhast tõugu setud ja eestlased laulsid mulle midagi väga eksootilist 🙂

Aitähh kõigile sünnipäevalistele lähedalt ja kaugelt, siinpool ja sealpool ookeani, tulevikus ja minevikus, kes olid osa sellest päevast, või saavad osa sellest pikast peost tulevikus, selle päeviku sissekande vahendusel.

Advertisements

2 thoughts on “Silver: minu kõige pikem Häppy Birthday

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s