Kuidas Torontos oli?

Image

KRISTIINA: Kui 18nda septembri hommikul Kanadas päriselt silmad lahti saime, leidsime ennast Torontos väliseestlanna Vaike Külveti imeilusas korteris suure eesti maali- ja kunstikogu keskelt. Vaike kadunud abikaasa kirjanik Ilmar Külveti hääl on minu lapsepõlve lahutamatu osa Ameerika hääle uudiste kaudu, “Siin Ameerika hääl, Washington, jätkame uudistega…kuulete meie järgmist saadet poole tunni pärast”

Image

KRISTIINA: Vaike aknast avanes vaade Toronto ühele selgroog-tänavale, Bay street, mis paneb hooga linnast välja ja lõppeb alles 1500 kilomeetri pärast.

IMG_4792

SILVER: Esimest korda ketsiga tänavat puudutades  komistasin kohe kogu Põhja-Ameerika “body and souli” otsa. – jazz!!! Tänaval jauras üks kahtlane mutt, istus oma tooli peal, lõi sõrmustega vastu käepidemeid ja muudkui huilgas scat’i, mind nähes hakkas laulma, et “Hello I’m Josephine….”

IMG_4900

KRISTIINA: Pärast minu esinemist Tartu College’i sümpoosiumil “Väikesed kultuurid suures maailmas” seisame asendis, milles viibisime siin enamuse aja, kuid seltskond on ajalooline ja meeldiv. Vasakult Vaike Külvet, Eda Sepp, S.S, K.E, Urve Karuks ja Piret Noorhani (meie lahke maaletooja, kes ütleb, et on Torontos nagu missioonil. Tema juhtimisel on arhiiviraamatukogu riiulitesse saamas ja maja särasilmseid noor abilisi täis). Urve Karusk on praeguseks vanema põlvkonna ainus Toronto väliseesti kirjanik, sealjuures on ta kõige sarmikam kaheksakümnele lähenev daam, kelle juhitud uue valge Allyriga oleme kunagi pilvelõhkujate vahel kihutanud. Eda Sepp aga kinkis mulle just kastitäie feministlikku kirjandust, veebruariks jõuavad need Eesti kohale ning siis – hoidke alt, eesti matšod. Vaike Külveti silmist peegeldab vastu igavese nooruse allikas ning igapäevane mediteerimisrahu.

1267627_460702340695627_2048421668_o

Õhtul esinesime oma uue kavaga “Iga hetk on keav”, saalis tühje kohti ei märganud, neid kes eesti keeles kaasa ei laulnud, samuti mitte.

IMG_4928

Filmitegija Anu Aun esines sümpoosiumil ettekandega universaalsest filmikeelest ning laupäeval vaatasime saalitäie inimestega viite väga erinevat Anu filmi.

IMG_4939

Pühapäeval tegime laiale huvilisteringile eesti rahvalaulu ja pärimustantsu õpitoa. Kohale sõitis ka sadade miilide tagant Georg Rutky, kelle kutsus meie kontserdile kandlemeister Rait Pihlap, kes on Georgile mitu kannelt teinud ja saatnud. Mees oli tõeline Eesti ja Läti fänn. Pildile haaras ta oma pilli (alumine) ja lätlase Dace kusli, mille puudutamisest oli ta unistanud aastaid.

IMG_4953

Meist jäeti tol õhtul veel Tartu Collegisse laulma ja kanneldama. Täiskuu kumas järve kohal, kui pikendasime oma hotelli sõidutamist mitmetunnise öise linnaretkega perekond Kiilaspea soojal ja spontaansel juhtimisel.  SILVER: Sain järsku sõnumi Little Sunshine Cafe’s juhuslikult kohatud Cuba kultuuri maaletoojalt Sophielt. Olin Kristiinale ammu öelnud, et mina enne kusagile klubisse salsat tantsima ei lähe, kui pole laval suurt salsa bändi. Saime suure Cuba bändi “Havana D’primera” ja personaalse salatunni pealekauba. Päris raju ja naljakas oli.

IMG_4979

0P8A4226

Külastusest ja esinemisest  maailma äärel – Ehatare vanatekodust on nii palju muljeid, et ei jõua ära rääkida. Samuti Eesti koolist.

http://www.eesti.ca/kristiina-ehin-ja-silver-sepp-tes-taienduskoolis-fotod-videod/article40372

http://www.eesti.ca/videojuttu-kohtumiselt-toronto-eesti-koolis-luuletaja-kristiina-ehiniga/article40379

http://vemu.ca/index.php/et/events-fotogaleriid/519

UUENDATUD LINGID TORONTO JÄRELKAJADEST:

http://www.eestielu.ca/et/2037

http://vemu.ca/index.php/et/events-fotogaleriid/516

http://www.eesti.ca/silver-sepp-toronto-eesti-majas/article40396

http://www.eestielu.ca/et/events/estonian-school/2015-taeienduskoolide-perel-olid-kuelas-kristiina-ehin-ja-silver-sepp

IMG_5127

KRISTIINA: Silver ütles õigesti, et vähe on neid loodusnähtusi, mis mitu tundi peale lahkumist kõrvus kohisevad ja silmis sädelevad. Taas sellise suure loodusjõuga kokkupuutumist on mõtet oodata. Ja kõigi armsate Kanada väliseestlastega taaskohtumist samuti.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s